پادکست چیست؟ (بحثی پیرامون پادکست و وادکست)

پادکست [۱] از ادغام دو واژه ی پخش[۲] و نام یکی از پخش کننده های محبوب موسیقی از کامپیوتر اپل به نام iPod گرفته شده است.در اینجا یک اشتباه وجود دارد و آن دال بر اینست که iPod برای انجام عمل پادکست مورد نیاز است.در حقیقت پادکست می تواند برای انواع مختلفی از اشکال دیجیتالی صدا و پخش بر روی هر نوع MP3 player یا ابزار قابل حمل دیجیتال صوت – به خوبی هر یک از مدل های مختلف کامپیوتر میزی یا لپ تاپ – به کار برده شود.

تعریف پادکست: پادکست فرایند دریافت رویداد صوتی،ترانه،سخنرانی یا ترکیب صداها است و بعد از آن محتوای دیجیتال صوتی به وب سایت یا بلاگ در ساختار داده ها که به آن RSS 2 یا ورودی گفته می شود،پست می کنند.RSS مخففی برای تشکیل ارتباط های بسیار ساده است و یک موافقت ویژه از XML tags است،برای توصیف اهدافی که می توان در سراسر خبرخوان RSS [3]در آن مشترک شد،بکار برد.استفاده ی خوانندگان خبر تخصصی مانند iPodder یا iPodder X ،کاربرها میتوانند به صفحه ی وب حاوی برچسب RSS 2.0 فایل های صوتی روی صفحات وب معین شده،مشترک شوند و به صورت اتوماتیک این فایل ها رابه صورت مستقیم در برنامه ی صوتی خود در کامپیوتر شخصی مانند iTunes, Windows Media Playerیا Music Match بار گذاری کنند.زمانیکه کاربران وسیله ی صوتی قابل حمل خود را با کامپیوتر شخصیشان منطبق می سازند، پادکست به صورت خودکار به وسیله ی صوتی منتقل می شود تا در زمان و مکان مناسب توسط کاربر شنیده شود.

بسیاری پادکست را با Tivo یا ثبت کننده ی ویدئویی دیجیتال [۴] به خاطر آنکه دارای توانایی جابه جایی زمان است، مقایسه کرده اند.از برخی جنبه ها مشابه هستند،اما از نظر محتوای اطلاعاتی که دریافت می کنند،نیز متفاوتند که فرمت نهایی آن وسیله ی قابل حمل به وسیله ی ثبت کننده آن بستگی دارد.

انجام عمل پادکست

پادکست به سرعت در میان مردم محبوبیت پیدا می کند،زیرا به راحتی تولید می شود و خیلی ارزان در دسترس قرار می گیرد. در عین سادگی،همه ی آنچه مورد نیاز برای ایجاد پادکست است یک کامپیوتر شخصی با کارت صدا،یک میکروفن تعبیه شده و ارزان،ویرایش کننده ی صدا و اتصال اینترنتی با قابلیت دسترسی به وب سایت می باشد.به خاطر هزینه ی پایین ورود،هر کسی می تواند یک ناشر،یا به طور دقیق تر یک پخش کننده برای برنامه ی رادیویی خودش باشد.

وادکست مقداری پیچیده تر است و تا حدودی به سرمایه گذاری بیشتر در تجهیزات و زمان نیاز دارد،اما همچنان به خوبی در حوزه ی مالی و فنی در میان هر کس با داشتن دوربین ویدئویی دیجیتال و کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ در حال گسترش است.

رایند پاد/وادکست

روند کار برای پادکست و وادکست شامل پنج مرحله است. پیچیدگی هر یک از این مراحل بستگی به اهداف محتوایی و کیفیت سطح در آنچه که تولید خواهد شد، دارد.

I. تولید یا ثبت و ویرایش محتوایی

II. انتشار محتوا در وب سایت یا بلاگ

اشتراک در خبر خوان RSS برای استفاده ی محتوایی
بارگذاری محتوا درون نرم افزار مدیریت محتوایی(CMS)[5]
پخش محتوا بر روی ابزار بارگذاری شده یا منطبق ساختن CMS با پخش کننده­ی رسانه ای قابل حمل و پخش کردن آن.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز

پادکست:

I. ابزار ثبت صوتی.

هیچ چیز بیشتر از وسایل انتخاب شده برای ثبت صدا بر روی کیفیت پادکست تاثیر نخواهد گذاشت. کیفیت میکروفن و ترکیب آن با نرم افزار صوتی و کامپیوتر شخصی یک شروع خوب است. میکروفن می تواند به پخش کننده ی نوار،ضبط کننده ی دیجیتالی با کارت حافظه یا مستقیما به ورودی “MIC” در ویرایشگر کامپیوتر متصل شود.اگر شما از بعضی از نمونه های ابزار ضبط کننده استفاده می کنید،به برخی راه ها برای انتقال اصوات ثبت شده به کامپیوتر خود برای ویرایش و جمع آوری برای اینترنت نیاز دارید. روشی که محتوای ضبط شده به کامپیوتر منتقل می شود به نوع ابزار ضبط کننده ایی که شما استفاده کرده اید بستگی دارد..

II. ابزار ویرایش صوتی.

ابزار ویرایش کننده ی صوتی عالی و متعددی برای انواع ساختارهای کامپیوتری موجود است. قیمت لزوما شاخصی برای کیفیت یا ویژگی ها نیست، همانطورکه کیفیت های متعددی از اشتراک افزار[۶]،برنامه رایگان و بسته های منبع آزاد هستند که کار را به خوبی انجام خواهند داد www.sourceforge.net و www.shareware.com جایگاه های آغازین خوبی برای ثبت ابزار هستند.

III. نرم افزار انتقال فایل.

اولین بار که محتوای فایل ها ایجاد می شود، آنها به چاپ شدن در یک وب سایت یا بلاگ که هر روش سنتی برای انتقال فایل به کار می برند،نیاز دارند. FTP/SFTP مقدماتی، HTTP آپلود[۷]، درایو مجازی (Web DAV) ،یا سرور[۸] اپلود همه به خوبی کار خواهند کرد. همچنین نرم افزاری که برای وب سایت یا ایجاد بلاگ استفاده می شود،احتمالا محتویات فایل ها را به مکان مورد نظر به خوبی منتقل خواهد کرد.

IV. محفظه ی RSS .

آماده سازی محتوا برای دریافت، به الصاق شدن توسط XML در یک فرمت شناخته شده به عنوان RSS 2.0 نیاز می باشد .محفظه می تواند با نرم افزار طراحی شده برای ایجاد ورودی RSS یا استفاده ی ویرایش کننده ی متن مورد علاقه یا نرم افزار طراحی وب WYSYWIG نیز ایجاد شود.

V. خبر خوان تخصصی RSS.

برای بارگذاری پادکست به صورت اتوماتیک به یک نوع نرم افزار که به آن خبر خوان RSS گویند، نیاز می باشد. این می بایست برای بارگذاری پادکست به صورت خاص در یک پوشه بر روی رایانه ی تقاضا کننده طراحی شود و یا همچنین می توان برای انجام آن را تغییر را اصلاح هم کرد.دو بسته برای مشاهده هستند یکی iPodder به آدرس (freeiPodder.sourceforge.net) برای اغلب سیستم های اجرایی محبوب و دیگری iPodder X (به قیمت ۳۹.۹۵ دلار www.iPodderx.com) برای Apple OS X.

VI. نرم افزار مدیریت محتوا.

ابزارهای مدیریتی متعددی برای مدیریت پادکست یا سایر محتواهای صوتی موجود می باشد.نرم افزار CMS به کاربران اجازه ی مرتب کردن و سازماندهی کردن محتویاتشان را در “پلی لیست “[۹] می دهد به طوریکه می تواند برنامه ریزی شود که به صورت اتوماتیک با مدیا پلیر زمانیکه به کامپیوتر خود آن را وصل می کنید یا در زمان های خاصی از روز منطبق شود.

اغلب CMS های محبوب برای پادکست Apple iTunes هستند که به کاربر اجازه می دهند که محتویات صوتی خود را توسط Windows XP و Macintosh OS X اداره کنند.میکروسافت ویندوز مدیا پلیر[۱۰] و سونی موزیک مچ[۱۱] نسبت به سایر iTunes برای ویندوزXP خوب هستند و مزایای بیشتری فراهم می آورند که کاربران آن را اداره خواهند کرد و انواع مختلفی از داده ها را که شامل عکس ها و ویدئو است بر روی آن اجرا می کنند. همچنین آنها با انواع مختلفی از مدیا پلیرها از میان تعدادی از فروشندگان این وسایل کار می کنند.iTunes به طور طبیعی محتوا را با هر نوع Apple iPod موزیک پلیر و انواع دیگر MP3 Player ها توسط پلاگین[۱۲] مربوطه یا ابزارها هماهنگ خواهد ساخت.

VII. موزیک پلیر دیجیتال[۱۳].

در این مدرک لیست انتخاب های زیادی از انواع MP3 Player ها و Media Player ها وجود دارد. محدوده ی قیمت ها از ۱۵ دلار برای فلش پلیر[۱۴] ۳۲MBتا ۱۵۰۰ دلار برای Media player لوکس بیسیم است.قیمت ها بستگی به ظرفیت ذخیره،شکل ظاهری،حالت و مارک دارد.محبوب ترین Apple iPod ها از ۹۹ دلار تا ۴۹۹ دلار قیمت گذاری شده اند.اغلب این پلیرها با انواعی از نرم افزارهای مدیریتی و روش هایی برای منطبق ساختن با کامپیوتر میزی و لپ تاپ همراه هستند.

وادکست

I. ابزارهای ضبط ویدئویی.

هیچ چیز به اندازه ی ابزارها و تکنیک هایی که برای ضبط ویدئو انتخاب می شود بر کیفیت وادکست تاثیر نخواهد گذاشت.به هر حال کیفیت مورد نیاز برای وادکست به هدف از انجام آن بستگی دارد.اگر هدف ضبط ساده ایی از ارائه ی معلم برای ارجاع آینده است پس یک ویدئو فیلم ساده به قیمت ۴۰۰ دلار کافی است،اما شمابه درک قوی از محدودیت های ویدئو فیلم برای گرفتن نتیجه ی بهتر نیاز خواهید داشت.بنابراین اگر وادکست به استانداردهای پخش یا نشان داده شدن در یک صفحه ی بزرگ نیاز دارد،کیفیت بالای تجهیزات مورد نیاز است. میزان راحتی و مهارت برای به دست آوردن نتیجه ی رضایت بخش از تجهیزات پخش با کیفیت بالا مورد نیاز خواهد شد.

II. ابزارهای ویرایش ویدئو.

انواع مختلفی از ابزارهای ویرایش کننده ی ویدئو موجود است که محدوده ایی از قابلیت و قیمت را از رایگان برای افراد مبتدی تا میلیون ها دلار برای افراد متخصص را پوشش می دهد.سازندگان فیلم از مایکروسافت و iMovie از اپل هر دو به صورت شگفت اوری محصولات عالی برای ایجاد یک وادکست قابل فهم هستند.برای کیفیت بالاتر در پروژه های نهایی یا ویرایش محصولات ممکنست به Avid نیز نیاز پیدا شود.

III. نرم افزار انتقال فایل.
مانند آنچه برای پادکست گفته شد.

IV. محفظه ی RSS.
مانند آنچه برای پادکست گفته شد.

V. خبر خوان تخصصی RSS.
تا به امروز ما نرم افزار خاصی که برای وادکست طراحی شده باشد را نیافته ایم.خبر خوان های پادکست مانند iPodder X و PlayPod به خوبی ابزارهای خبرخوان عمومی چون Freereader و Awasu کار خواهند کرد.

VI. نرم افزار مدیریت محتوا.
آی فتو[۱۵] برای Mac و Adobe Album هر دو محصولات خوبی برای سازمان دادن به محتوای آنچه شما دارید،هستند.آی فتو می تواند با اپل آی پا فتو [۱۶]هماهنگ شود و خاموشی ها را نشان می دهد.شایعاتی مبنی بر ارتقا نرم افزارهای آینده ی فتو آی پاد جدیدتر وجود دارد که اجازه ی اجرای ویدئوهای MPEG 4 را نیز خواهد داد. Adobe Albumاجازه ی سازماندهی و به عقب برگرداندن وادکست ها را در کامپیوترهای لپ تاپ می دهد.در عین حال این ها با برخی ابزارها منطبق می شوند،هیچ یک از ابزارهای کنونی امکان بازگشت به عقب را جز چند مدل از Archos نمی دهد.(www.archos.com)

VII. کامپیوتر لپ تاپ یا مدیا پلیر های دیجیتالی قابل حمل.
علیرقم ابزارهای ویدئویی قابل حمل که در حال بوجود آمدن هستند،همچنان اغلب محیط های محبوب قابل بازگشت به عقب برای پادکست لپ تاپ یا کامپیوترهای رومیزی هستند.جالب توجه است که برخی از واحدهای ساخته شده برای ضبط ویدئوهای شخصی(PVR) اجازه ی ایجاد محتویات اضافی که بتواند به پادکست تبدیل شود را نیز فراهم آورده اند.

مهارت های مورد نیاز

علیرقم اینکه بسته های نرم افزاری به راحتی قابل استفاده هستند،پادکست و وادکست هر دو به توانایی های کامپیوتری پایه و علاقه در آموختن موارد تازه نیاز دارند.اغلب دانشجویان با مهارت های تکنیکی پایه ی کافی برای ایجاد و توزیع پادکست وارد دانشگاه تکنولوژی محیطی می شوند.وادکست به مقدار بیشتری کار وطراحی نیاز دارد،اما تعداد کارکنان و دانشجویانی که در این حوزه وجود دارند نیز زیاد است.در عین حال که اهمیت پیام افزایش یافته است، عموما،میزان تلاش برای ایجاد محتوا با کیفیت بالا نیز در حال افزایش می باشد.کیفیت بالاتر صدا و ویدئو عموما به مهارت های تکنیکی بالاتر نیاز دارد..همانطور که محبوبیت پادکست افزایش می یابد ما نیز پخش قابل توجهی با افزایش ارزش محصولات و مهارت های تکنیکی مورد نیاز در رده های بالا را مشاهده می کنیم.

اخیرا محدوده ای از پادکست که به مهارت های عالی نیاز دارد ، محدوده ای است که به سرعت تکامل می یابد و به زودی حتی برای تعداد کثیری از افراد نیز باز خواهد شد.نرم افزاری که برای اداره ی آن به کار رفته و پست محتوای آن به وب سایت یا بلاگ برای استفاده و اداره کردن نیز آسانتر شده است.در روش کنونی،پست محتوای صوتی و تصویری برای پادکست به راحتی بلند کردن و گذاشتن محتوا شی ای تبدیل شده است.

کاربردها

استفاده ی بالقوه برای پادکست و وادکست در دانشگاه میسوری

اگر چه مفهوم پادکست کمتر از شش ماه است که عمر دارد،دلبستگی ناگهانی در پادکست و وادکست از استفاده ی زیاد که تکنولوژی وعده ی آن را می دهد،نشات می گیرد.جدول زیر راه های متفاوت استفاده از پادکست و کسانیکه از این کاربردها سودخواهند برد را نشان می دهد:

  • ضبط و پخش اخبار کل جامعه ی دانشگاهی و عموم مردم
  • دانشجویان می توانند دروس زبان بیگانه را ضبط و به و به سایت مربی خود منتقل کنند
  • بروشورهای پیشرفته ی صوتی و تصویری با پیغام های اختصاصی
  • یادداشت های ضبط شده ی استاد
  • سخنرانی های ضبط شده برای توزیع به طورمستقیم بر روی MP3 Player دانشجویان
  • یادداشت های ضبط شده ی جلسات و کنفرانس ها
  • پروژه های دانشجویی و پروژه های مصاحبه ای دانشجویان
  • اسناد تاریخی صوتی و توزیع درخواست
  • توزیع وقایع ورزشی

تاثیر آن بر ساختار حال و آینده

با وجودراه های متفاوت پادکست و وادکست،هر دو چالش هایی را در ساختارهای فعلی ایجاد می کنند.تاثیرات این تکنولوژی های جدبد برای بخش های ذیل طرح کلی را مطرح خواهد کرد:نیازهای ذخیره سازی،پهنای باند،امنیت، پشتیبانی سخت افزاری و سایر نیازها.

پادکست

پهنای باند
موضوعات صوتی پایه ای که در ۳۲ کیلو هرتز برای محتوای سخنرانی ضبط شده،در حدود ۲۵۰ کیلو بایت برای هر دقیقه از تصویر(۱۵ مگابایت درنیم ساعت)به کار می رود.در محیط شبکه ای فعلی در یک ساعت قطعه ی صوتی حدود ۱ تا ۲ دقیقه برای بارگذاری زمان لازم است که بستگی به شلوغی شبکه دارد.زیرا خیلی از پادکست ها دارای جدول زمانبندی برای بارگذاری هستند، آنها می توانند زمان بندی خود را به روزهای فرد برای کاهش در خواست در شبکه تغییر دهند.

ذخیره سازی
در هر مگابایت در ساعت از سخنرانی صوتی،دانشگاه می تواند نهایتا ۶۵۰۰۰ ساعت از کلاس صوتی را بر روی یک درایو ترابایت ذخیره کند –بیش از مجموعه سخنرانی ها در یک ترم تحصیلی دانشگاه. علیرقم اینکه هزینه های ذخیره ی ین محتویات با ارزش به صورت خودکار کاهش می یابد،بیشتر هزینه ممکنست در فهرستنویسی،جستجو و بازیابی این اطلاعات باشد.به خاطر طبیعت خطی و ساختار داده ها این عمل سخت خواهد بود،در بهترین حالت،برای فهرستنویس محتویات فایل ها بدون تلاش معنی دار.

احتمالا اغلب فایل ها به وسیله ی ویرایش کننده ی اصلی یا نرم افزار انتشار که حاوی اطلاعات کلی است “متا تگ” خواهد شد که عبارتند از:

عنوان،نویسنده،نویسندگان همکار،موضوع،اندازه،تاریخ و کلید واژه های انتخابی.در حقیقت تگ کردن هر موضوع فرعی وکدگذاری زمانی تگ ها بر اهداف جستجو تنها برای محتوای با ارزش بالا انجام خواهد گرفت یا زمانیکه غالبا نرم افزار معدوم ظاهر می شود که بتوان وظایف را با یک درجه ای از اعتماد مشخص،خودکارسازی کرد.

سخت افزار

پشتیبان
سخت افزارهای پشتیبان برای پادکست کم هستند.هر کامپیوتر با اتصال اینترنت قابلیت اجرای ویندوز XP و اپل OS X یا لینوکس،که همه قدرت اسب بخار،ذخیره،ورودی / خروجی صدا و حافظه ی مورد نیاز برای ایجاد،ویرایش بسته بندی و توزیع یک پادکست را دارند.تنها وسیله ی مورد نیاز،یک وسیله ی ضبط خارجی به همراه یک میکروفن داخلی و خارجی است –این شامل هر دونوع ضبط کننده آنالوگ و دیجیتال میشود-ضبط کننده ی آنالوگ نیاز خواهدداشت که محتوای ضبط شده قبل از ویرایش و فشردگی به شکل دیجیتال تبدیل شود. برای اجرای پادکست،کاربر میتواند کامپیوتر شخص خود را که داده ها بر روی آن بارگذاری شده اند را به کاربرد یا می تواند هر مارکی از MP3 یا اجرا کننده ی دیجیتال [۱۷] را تا زمانیکه وسایل برخی از انواع نرم افزارهای منطبق و قابل اجرا بر روی کامپیوتر کاربرها را پشتیبانی می کند،استفاده کند.

نرم افزار

پشتیبان
نرم افزار خاص طراحی شده برای پادکست در حال ظاهر شده است.دو نوع نرم افزار وجود دارد-انتشار واشتراک.نرم افزار چاپی رایج شامل هر دو،یکی ضبط صوتی –مانند Win Amp, Audio Hijack Pro و Audacity بسته ی ویرایش RSS که در محفظه ی RSS 2.0 ایجاد خواهد شد و ان را به یک وب سایت یا بلاگ برای انتشار سایت ارسال می کند مانند Feed For All یا Feed Bruner . نرم افزار اشتراک ورودی ها ی محتویات خاص،درخواست ها یا برنامه ها را بازبینی می کند و می تواند محتوا را به طور مستقیم در پرونده ی مخصوص ابزار مدیریت محتوا مانند iTunes یا Windows Media Player قرار دهد.این ابزارهای مشابه اجازه ی سازگاری پادکست را با MP3 Player یا وسیله ی صوتی دیجیتال می دهد.

سایر نیازها
ارتباط اینترنتی وسیع برای فایل های با سایز بزرگ ودر میان اطلاعاتی که نیاز به انتقال داده شدن دارند،پیشنهاد می شود.علیرقم آنکه از سیستم Dial-Up می توان استفاده کرد،کاربر می بایست با توجه به تنوع و تعداد پادکست که بارگذاری می کنند،انتخاب شود.

وادکست

پهنای باند
در محیط شبکه ی فعلی ما یک قطعه ی ویدئویی در حدود ده دقیقه برای بارگذاری آن بسته به شلوغی شبکه طول خواهدکشید.به خاطر اینکه بسیاری از وادکست برای بارگذاری زمان بندی شده اند،آنها می توانند زمانبندی را برای کاهش درخواست شبکه به روزهای فرد تغییر دهند.

ذخیره سازی
به میزان وضوح بستگی دارد(برای اهداف این مدرک ما یک فریم با سایز ۲۴۰x 320 پیکسل را به کار خواهیم برد).در ۷۰ مگابایت در هر ساعت از ویدئو،دانشگاه می تواند نهایتا ۱۰۰۰۰ ساعت از ویدئوی کلاس را در یک درایو ترابایت تنها ذخیره کند. موضوعات مربوط به ذخیره سازی وجستجوی ویدئو شبیه به آنچه است که در مورد صوت گفته شد،علیرقم آنکه ممکنست در فهرستنویسی بخش های ویدئویی کمی آسانتر باشد.تا زمانیکه طبیعت ویرایش ویدئویی به کدگذاری زمانی واستفاده از ساختارهای تعبیه شده و نظرات در روندهای ویرایش ویدئویی معطوف می شود،با برخی دوراندیشی ها،نشانه های کتاب تگ شده ی قابل جستجو را می توان در فایل دیجیتالی معطوف ساخت و به توانایی کاربران در حذف مستقیم یک منطقه ی مورد دلخواه یا ضبط ویدئویی حوادث کمک کرد.

سخت افزار

پشتیبان
سخت افزارهای مورد نیاز برای ایجاد وادکست نسبت به سخت افزارهای صوتی بیشتر مورد درخواست هستند.سخت افزار مورد نیاز یک کامپیوتر با یک ارتباط اینترنتی به ترتیب ارائه شده ی ذیل می باشد: ویندوز XP و لینوکس،اینتل P4 3Ghz+ ،۱۴۰ GB،HD،۱GB رم،کارت صدا اپلOS X ،۱.۵ GHz + توان PC ،۱۴۰GB ،HD ،۱ GB رم سایر تجهیزات مورد نیاز شامل یک دوربین ویدئویی خواهد بود،در حالت مطلوب یک دوربین ویدئویی دیجیتال زیرا تبدیل ویدئو آنالوگ وقت گیر است و سخت افزارهای اضافی نیاز دارد.میکروفن های خارجی و روشنایی که بنا بر محدوده ی فیلم برداری و کیفیت پروژه مورد نیاز می باشد. برای اجرای پادکست ،کاربر میتواند کامپیوترشخصی را به طوریکه داده ها برروی آن بارگذاری شده اند به کار ببرد و یا میتواند غالبا هر مارکی از MP3 یا دستگاه پخش صوتی دیجیتال را تا زمانی که ابزار برخی ازانواع نرم افزارهای منطبق قابل اجرا بر روی کامپیوتر را پشتیبانی می کند،استفاده کند.

نرم افزار

پشتیبان
نرم افزار خاص طراحی شده برای وادکست،همانند همان است که برای پادکست گفته شد،که در حال ایجاد شدن می باشد.دو نوع نرم افزار مورد نیاز می باشد-انتشار و اشتراک.نرم افزار انتشار رایج یک صبط کننده ی ویدئو و بسته ی ویرایش گر است- مانندiMovie یاAdobe Premiere Elements و همچنین برخی از انواع نرم افزار هایی که ایجادکننده ی محفظه ی RSS 2.0 هستند و وادکست را به وب سایت یا بلاگ برای توزیع سایت ارسال می کنند-مانند Feed For All ، یا FeedBruner نرم افزار اشتراک، ورودی های محتوا و درخواست یا برنامه های زمان بندی شده را بازبینی می کند و می توان محتویات را مستقیما در یک پوشه خاص از ابزار محتوا مانند iPhoto ،Windows Media Player و DopplerRadio قرار دهد. این ابزارهای مشابه اجازه ی انطباق پادکست را با یک پاکت PC و کمک رسانه ی شخصی(PMA) می دهد.

سایر نیازها
وسعت ارتباط اینترنت دستوری است بر اساس بزرگی اندازه های فایل و میزان اطلاعاتی که به انتقال یافتن نیاز دارد.اگرمحبوبیت این تکنولوژی رواج بیابد،می تواند برای سیستم ذخیره ی محتوا یک نیاز باشد.بنابراین پهنای باند موجود و ظرفیت سروربر نیازهای ناکهانی برای بخشی از محتوای خاص پاسخگو نخواهد بود.برای مثال،اگر یک استاد ،ویدئوی سخنرانی خود را به صورت غیر منتظره ای یک روز قبل از امتحان روانشناسی در دسترس قرار دهد،ما می توانیم بیش از  ۱۰۰ نفر از دانش آموزان را که همه در تلاش برای بارگذاری یک فایل ۱۰۰ مگابایتی در مدت زمانی کوتاه هستند را پیدا کنیم.

سایر کاربردها

به خاطر حجم های متفاوت که مشخصا در ذخیره و پهنای باند مورد نیاز،بزرگتر از متون یا تصاویر مبتنی بر فایل است،پادکست و وادکست فقدان شناخته شده در زیر ساخت های موجود را را درست خواهد کرد.در عصری که یک کلاس یا دانشجوی محبوب،نمایشی را که ایجاد می کند،قابل تشخیص است،صداهای الکترونیکی که با تنوع وسیعی از وسایل ارتباطی ایجاد شده می تواند درخواست های زیادی را برای حجم بزرگی از محتویات بوجود آورد.بنابراین انعطاف پذیری و هدایت پذیری پهنای باند مورد نیاز خواهد بود.

همانطور که تکنولوژی در حال رشد و محبوبیت است،امیال و خواسته ها نیز در ارتباط با درآمد مرتبط با وسعت محتوا رشد خواهد کرد.پادکست و وادکست خود را به انواع فرصت های درآمدزایی که شامل اشتراک،پشتیبانی،جایگاه تولید میشود به خوبی روش های سنتی و تبلیغات غیر مستقیم معطوف می کند.تولید درآمد ممکنست نقطه ی مقابل ماموریت آموزشی عمومی موسسات به نظر برسد،اما با کاهش بودجه های دلاری فدرال و ایالات و افزایش محبوبیت آموزش بلند مدت و روی خطی،تغییرات و فروش محتوا،همه این نیازها زیرساخت ها را به خوبی ابزارهای مدیریتی یا خط مشی که قبلا در مورد آن بحث شد،حمایت می کند.بزرگترین مشکل ایجاد شده با تکامل تکنولوژی و سایر تکنولوژی های جدید اجتماع محتویات و بعد از آن توزیع دوباره ی به ابزارهای ارائه ی مناسب است.یافتن راهی برای جستجو،ارائه،تغییر محتوای نیازهای فعلی و آتی رسانه ایی به یک تلاش و برنامه ی متمرکز و هماهنگ نیاز دارد که می بایست قبل از آنکه نتایج زیرساخت های غیرمنتظره مربوط به تکنولوژی اتفاق بیافتد،مورد توجه قرار گیرد.

کاربردهای آموزشی

کاربردهای آموزشی پادکست و وادکست حیرت آور است.آنها تا حدودی در استفاده ساده و روشن هستند مانند ضبط سخنرانی های کلاسی و در دسترس قرار دادن آنها برای دانشجویان.علیرقم اینکه برای انجام از نظر تکنیکی ساده است،نه تنها می بایست روند ضبط استانداردی برای ایجاد باشد،بلکه مهمتر از آن،اجازه ای مبتنی بر معماری توزیع است که می بایست برای محدود کردن محتویات کلاس برای اعضا ایجاد شود.

فراتر از ضبط ساده ی سخنرانی ها،تنوع سایر کاربردها برای افزایش آموزش را می توان برای پادکست تصور کرد- در حقیقت بسیاری از آنها غالبا مورد آزمایش قرار گرفته است.در ادامه نمونه لیستی از راه هایی که می توان از پادکست استفاده کرد آمده است:

ضبط صوتی متون کتاب،فراهم ساختن آنها برای دانشجویان از طریق فصول،به دانشجویان اجازه ی خواندن یا دوره کردن متون را در حال راه رفتن یا رانندگی کردن می دهد.همچنین این روش میتواند کمک بزرگی برای یادگیرندگان شنیداری باشد.
دانشجویان می توانند مصاحبه های صوتی و ویدئویی پروژه هایی را که می توان به صورت اتوماتیک برروی لپ تاپ یا MP3 Player مربیان برای دوره،بارگذاری شود را ضبط و پست کنند.این نسخه ی گسترش یافته از آنچه اخیرا در مدرسه جی[۱۸] انجام شده است،می باشد.
این دروس می تواند برای دروس زبانی جاییکه دانشجویان فایل صوتی مربوط به دیالوگ های تلفظ خود را می فرستند،هم انجام شود.آنها حتی می توانند فایل ها را با هم سن و سالان خود معاوضه کنند قبل از اینکه به فرم نهایی خود برای ارسال به مربی تبدیل شود.
گزارش های ضبط شده ی صوتی و آرشیو شده.
خلاصه ی موسیقی،تجزیه و تحلیل انتقادی موسیقی.
مدارس مربوط به صدای پرندگان که در زمینه ی پرنده شناسی تکامل یافته اند می توانند از طریق اشتراکات فصلی و به صورت پرونده آنها را دریافت کنند.
کتابخانه ای قابل بارگذاری از اصوات قلب با وضوح بالا برای دانشجویان پزشکی.
ورای فرصت ها ی تکنیکی ومسائل،پادکست و وادکست سایر مسائل مهم را افزایش می دهد.برخی سوالات که غالبا پاسخ داده شده اند عبارتند از:

چگونه عمل پادکست و وادکست مدل مورد بحث از سخنرانی های کلاسی را به چالش می کشاند؟اگر همه ی سخنرانی ها به صورت ویدئو و صوت موجود هستند،دانشجویان باز هم به رفتن کلاس نیازی دارند؟هرچند وقت یکبار؟چرا؟چگونه آنها را در کلاس نگه داریم؟
چه کسی مالک محتوا،مدارس،مربیان و کاربران است؟آیا این متون می توانند خارج از دانشگاه مورد استفاده قرار گیرند؟این محتویات چگونه برای کالک یا مشتریانشان حمایت و محافظت می شوند؟
محتویات آنرا چه کسی ویرایش می کند؟چه راهنماهایی برای ویرایش هست؟حقیقت چه هست – چه نیست؟
آیا می توان از این طریق پولی بدست آورد؟

مسیر تکاملی

هر دو این تکنولوژی ها به سرعت درحال رشدکردن می باشند ونقش های اساسی در توزیع داده خواهند داشت.به عنوان ابزاری برای ثبت محتویات بسیار شایع و ساده تر برای استفاده می شود،تغییر درمطالب به یک شیوه ی باور نکردنی روی خواهد داد.غالبا تغییراتی به وقوع می پیوندد.بلاگ های سیار تحت عنوان موبلاگ[۱۹]،اخیرا به اشخاص اجازه می دهد از طریق موبایل های دوربین داری که قابلیت اتصال به اینترنت دارند،به طور مستمر تصاویر را از طریق موبایل به طور مستقیم در موبلاگ خود قرار دهند،که این تصاویر بعد از آن می توانند به طور اتوماتیک به موبایل شخصی دیگر انتقال یابد که از طریق یک فلش ماکرومدیا قابل تورق است.کاربران،کاربرد تلفنهایشان را برای ضبط صدا و قرار دادن آنها بر روی سایت های مخصوص که به صورت پویا فایل را به یک پادکست تبدیل می کند،امتحان می کنند.نسل جدید تلفن های تصویری به طور طبیعی چیزهایی شبیه به این را برای ویدئو تشویق خواهد کرد.

این مراحل تکمیلی در هفته ها و ماه- نه سال ها اتفاق می افتد.توصیف تاثیر دقیق این غیر ممکنست،اما اگر سازگاری و تکامل روش های ابزار زندگی دیجیتالی در ۵ سال گذشته نشانه ای باشد،ما تغییرات خیلی مفیدی را در ۵ سال آینده خواهیم دید،اگرچه شگفت آور نیستند.

غالبا عمل پاد و وادکست جایگزین بخش سنتی رادیو یا تلویزیون نخواهد شد،اما گسترش زیرکانه ای از آنها می باشد،پیشنهادتنوع بیشتر برای بینندگان بیشتراز هر تعداد تولیدکنندگان و تهیه کنندگان روبه رشد محتوا،هرکدام با ویژگی های منحصر به فردخود،به عنوان مدل های درآمدزایی در نظر گرفته شده اند.

نتیجه

عمل پادکست و وادکست،و مشتقاتی وابسته به آنها،لذت آنی نیستند.آنها حقیقی و توزیع عملی تکنولوژی هستند.توانایی برای تغییر زمان محتوا در مقابل توزیع سنتی مدل های پخش به طور قطع آموزش دانشجویان و فرصت های یادگیری را افزایش می دهد.تکنولوژی های پشتیبان نسبتا ارزان هستند و به طور حیرت آوری برای استفاده آسان خواهند کرد.

رشد سریع قابلیت های ضبط صوت-تصویر-ویدئو توسط تلفن ها و ابزارهای دستی ارزان جریانی از محتویات چند رسانه ای را ایجاد خواهد کرد.آنها سریعا با کلاس های رایج دانشجویان سازگار خواهند شد و با بی میلی یا شک توسط تعدادی از دانشکده های رایج مورد مشاهده قرار خواهند گرفت.هر دو نوع توزیع تکنولوژی ها به سرعت درخواست برای پهنای باند بیشتر و ذخیره برای محتویات را ایجاد خواهندکرد،هر دو برای اهداف دانشگاهی و فعالیت های اجتماعی دانشجویان.آنها نیاز برای یک مدیریت محتوای متمرکز و زیرساخت های بومی،به خوبی آموزش های پشتیبان معماری برای کمک به دانشکده در تمرکز این تکنولوژی ها را توسط دانشجویان تازه وارد کلاس مورد درخواست خواهد بود،افزایش خواهد یافت.

اما با وجود این چالش ها ، فرصت برای فراهم آوردن همه ی خدمات برای کلاس های جدید در محیط دانشگاه ، فواصل دور و آموزندگان مادام العمر می باشد.در حقیقت بزرگترین فرصت ها برای این تکنولوژی ها در راه هایی که هنوز قابل تصور نیستند به کار گرفته خواهند شد .طبیعت قابل انتقال و مورد درخواست پادکست و وادکست این تکنولوژی ها را ارزشمند برای دنبال کردن،اجرا و حمایت کردن ، می سازد.

پادکست

پادکست

——————————————————————————–

[۱] .Podcasting

[۲] .Broadcasting

[۳] .RSS News Readers

[۴] .DVR

[۵] .Content Management Software

[۶] .Shareware

[۷] .Upload

[۸] .Server

[۹] .Playlist

[۱۰] .Microsoft`s Windows Media Player

[۱۱] .Sony Music Match

[۱۲] .Plug-in

[۱۳] .Digital Music Player

[۱۴] .Flash Player

[۱۵] .iPhoto

[۱۶] .Apple iPod Photo

[۱۷] .Digital Audio Player

[۱۸] . J-School

[۱۹] . Moblogs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *