بخوانید و قضاوت کنید

در اولین شماره خبرنامه انجمن در بهار ۱۳۵۰ مطلبی آمده است تحت عنوان “سالی که گذشت”این نوشته حامل مسائل و مواردی است که کماکان نیز در جامعه کتابداری در باره آنها صحبت میشود وبه نظر میرسد بعضی از مسائل کماکان بدون راه حل مانده اند .این نوشته را بخوانید و قضاوت کنید

سالی که گذشت

مهدی مجتبوی

با پایان سال ۱۳۴۹ انجمن کتابداران ایران پنجمین سال عمر خود را پشت سر گذاشت. در این مدت برای نیل به هدف‌های انجمن یعنی تشویق کتابداران به اجرای اصول علمی کتابداری، نشان دادن اهمیت حرفه مزبور، بالا بردن مقام کتابدار در ایران و حفظ حقوق آنها کوشش‌هایی صورت گرفت و توفیق‌هایی در بعضی زمینه‌ها نیز حاصل شد. خصوصاً در سالی که گذشت انجمن توانست با انتشار منظم خبرنامه هم در شناساندن خود به جامعه کوشش کند و هم ارتباط خود را با اعضا حفظ نماید. علاوه بر این با اصلاح خبرنامه از لحاظ کمّی و کیفی توانست ترتبی ایجاد نماید که هم کتابداران را از لحاظ فن کتابداری به کار آید و هم بازگوی مشکلات آن باشد، تا شاید وقوف جامعه بر این مشکلات و درک لزوم اصلاح وضع کتابداری و کتابخانه‌ها موجب رفع مشکلات موجود گردد و کتابداران بتوانند با اجرای اصول علمی کتابداری خدمات ذیقیمتی به پیشرفت تحقیق و بالا بردن سطح دانش جامعه بنمایند.

تذکر این نکته ضروری است که نیل به هدف‌های انجمن تنها با تکیه به امکانات عده‌ای معدود میسر نخواهد بود و تحقق این هدف‌ها با استفاده کامل از امکانات جمیع اعضا بستگی دارد  وموفقیت در این امر در گروه این همکاری نهاده شده است. انجمن‌هایی که در آن افراد نقش فعال نداشته باشند محکوم به زوال‌اند. به همین مناسبت است که نقش کمیته عضویت در تماس با کتابداران و دعوت آنها به یک همکاری مؤثر نقشی حساس و پراهمیت تلقی می‌شود. مسلم است که در این راه پشتکار و ثبات بسیار لازم است چه مبارزه با پدیده بی‌میلی به کار دسته جمعی دشوار و مأیوس‌کننده است. خصوصاً برخورد با کسانی که می‌خواهند پیوسته تماشاگر باشند و بدون آنکه زحمتی متحمل شوند از نتایج حاصل از کوشش دیگران استفاده نمایند غم‌انگیز است. بیان این دشواری فقط بدین سبب است که مسئولین کمیته‌ها خود را برای یک تلاش بیشتر در سال جاری نمایند. البته نباید انکار کرد که کمیته‌های انجمن ما، با مقدوراتی که هر عضو می‌تواند با محاسبه میزان همکاری خود حدود کمّی و کیفی آن را تعیین نماید، کارهای قابل ملاحظه‌ای انجام داده‌اند. کمیته انتشارات به سبب نمودار بودن فعالیتی نیاز کمتر به بحث و گفتگو دارد. این بدان معنی نیست که آنچه حاصل شده است ما را ارضا کرده و کمال مطلوب بوده است، بلکه بدان معنی است که با امکانات و مقدوراتی که در اختیار داشته‌ایم، سعی کرده‌ایم هر بار گامی فراتر برداریم. کمیته حقوقی اقداماتی را آغاز نموده است که در صورت به ثمر رسیدن آن بسیاری از مشکلات کار کتابدار برطرف خواهد شد، خصوصاً مشکلات مربوط به تعیین ارزش کتابداری از نقطه‌نظر ارزشیابی مشاغل و احراز مقام مناسب در قانون استخدام کشوری و نیز حذف مقررات مربوط به صاحب جمعی اموال از مواد خواندنی.

به هر حال ما امیدواریم در سال جاری برای تحقق هدف‌های انجمن، اعضا سهم بیشتری در فعالیت‌های کمیته‌های مختلف انجمن داشته باشند و تنها به اینکه تماشاگر کار دیگران باشند اکتفا نکنند و در تقبل مسئولیت پیشقدم گردند. باید اطمینان داشت که هیأت مدیره هر قدر هم فعال باشد، بدون کمک مؤثر اعضا نمیتواند خواست‌های صاحبان حرفه‌ای را که هنوز در کشور ما به خوبی شناخته نشده و جامعه به اهمیت آن پی نبرده است سریعاً تأمین نماید. قبول مسئولیت و شرکت فعالانه اعضا در کمیته‌های به طور قطع آهنگ رسیدن به هدف‌های انجمن را تسریع خواهد کرد.

slkj@lj.com'

درباره خبرنامه انجمن بهار 1350

مشاهده همه مطالب خبرنامه انجمن بهار 1350 →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *