من کتابدارم را دوست دارم!

کتابداران ۱۲۲ هزار کتابخانه در سراسر ایالات متحده آمریکا روزانه بر زندگی میلیون ها آمریکایی اثر گذار هستند. مؤسسه کارنگی نیویورک و روزنامه نیویورک تایمز با ابداع جایزه «من کتابدارم را دوست دارم!» فرصتی ایجاد کرده اند تا کاربران این کتابخانه ها سر شوق آیند و به بیان خاطره و تاثیرات مثبتی که کتابدار مورد نظر خود با فعالیت های خاص و برتر خود بر آنها گذاشته است، بپردازند و بدین ترتیب کتابدار نمونه خود را در حوزه های کتابخانه های آموزشگاهی، عمومی، و دانشگاهی معرفی  کنند.

هر یک از ۱۰ کتابدار برنده این جایزه، ۵۰۰۰ دلار جایزه نقدی، یک لوح، و ۵۰۰ دلار هزینه سفر به نیویورک به منظور شرکت در مراسم اهدای جوایزدریافت می کنند. علاوه بر آن، یک لوح تقدیر نیز به کتابخانه هر یک از برندگان اهدا می شود.

این جایزه در سال های ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، و ۲۰۱۰ به کتابداران آمریکا اهدا شده است. برنده های امسال نیز در هشتم دسامبر ۲۰۱۱ طی مراسمی در نیویورک تایمز معرفی خواهند شد.

در سه سال گذشته، ۳۰ کتابدار از سراسر ایالات متحده برنده جایزه «من کتابدارم را دوست دارم!» شده اند. در سال گذشته (۲۰۱۰) بیش از ۲۰۰۰ نفر از کاربران کتابخانه ها در سرارسر کشور کتابدار نمونه خود را معرفی کردند. برندگان سه سال گذشته به این دلایل انتخاب شدند: ایجاد باغ های مشارکتی[۱]، کمک به دانش آموزان با معلولیت زیاد در مطالعه آثار ادبی کلاسیک، کمک به دانشجویان دوره های ناپیوسته در فراگیری فناوری های جدید برای یافتن شغل های بهتر، … .

نامزدهای معرفی شده باید کتابدار با مدرک فوق لیسانس مورد تایید انجمن کتابداران آمریکا (ALA) در رشته کتابداری و اطلاع رسانی، یا فوق لیسانس با تخصص در نرم افزار کتابخانه مدارس از یک واحد آموزشی مورد تایید شورای ملی ارزیابی آموزش معلمان[۲] باشند. نامزدها باید شاغل در یکی از کتابخانه ها عمومی، یا در یکی از کتابخانه های کالج های معتبر دو ساله یا چهار ساله، دانشگاه ها، یا مدارس معتبر دوره آموزشی ۱۲ ساله، باشند.

جایزه «من کتابدارم را دوست دارم!» از سوی مؤسسه کارنگی نیویورک و روزنامه نیویورک تایمز به عنوان یکی از قدیمی ترین روزنامه های ایالات متحده آمریکا، پشتیبانی و از سوی انجمن کتابداران آمریکا به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین انجمن کتابداری در جهان، با همکاری کمپین کتابخانه های آمریکا، کمپینی که توسط انجمن کتابداران آمریکا برای ارتقاء کیفی کتابخانه ها تاسیس شده است، مدیریت می شود.

 

نظرات شرکت کنندگان در مسابقه سال ۲۰۱۰ درباره الن ام. دولن، یکی از برندگان این سال:


نامزد: الن ام. دولن

از کتابخانه عمومی شروزبری در شهر شروزبری ایالت ماساچوست آمریکا

نظردهنده: نام ایشان به درخواست خودشان حذف شد.


۱- لطفا در ۲ یا ۳ جمله بگویید که چرا نامزد شما باید برنده این جایزه شود. وجه تمایز و برتری او در چیست؟

الن همیشه با لبخندی بر لب و خوشامدگویی دوستانه حضور دارد. هنگامی که کتابخانه شلوغ می شود، معمولاً الن را می بینیم که با جدیت در حال کمک کردن به کارکنان میز امانت است، و باز هم با لبخندی دوستانه. الن در عصرها و تعطیلات آخر هفته هم در کتابخانه حضور دارد و به گردآوری اطلاعات مربوط به بازخورد فعالیت های کتابخانه در گروه های کوچک و بزرگ، و به آموزش اهداف و نیازهای کتابخانه به عموم مردم می پردازد.

۲- لطفا چند مورد از مواردی را که فرد منتخب به شما کمک کرده و تجربه شما را در بهره برداری از کتابخانه موفق ساخته است، بیان کنید. به عنوان مثال، آیا او در شما علاقه ای به ادبیات ایجاد کرده است؟ آیا به شما در انجام یک پروژه یا گردآوری هر نوع اطلاعات لازم کمک کرده است؟

موقعی که من با پسر کوچکترم کار می کردم تا مهارتهای خواندن را در او تقویت کنم، الن کمک بزرگی به من کرد. من یک کتاب برنامه ریزی مطالعه داشتم که در آن کتابهایی برای مطالعه توصیه شده بود. من نمی توانستم آن کتابها را در قفسه ها پیدا کنم. الن نحوه جستجوی برخط کتاب را به من آموزش داد تا کتابهای خاص را از طریق مبادله بین کتابخانه ای درخواست کنم. این که توانسته بودم کتابهای لازم را موقعی که به آنها نیاز داشتم، تحویل بگیرم برایم بسیار شگفت انگیز بود. با پایان دوره تابستان، ما بیش از ۴۰ کتاب خوانده بودیم و توانایی خواندن پسرم هم تا حد بسیار زیادی ارتقا یافته بود! اگر کمک های الن نبود، من با فهرست برخط کتابها آشنا نمی شدم و ممکن بود پسرم همچنان با مشکل خواندنش درگیر بماند.

حالا من دیگر می توانم از برنامه امانت بین کتابخانه ای برای جستجوی موضوعات فراوان مورد علاقه ام استفاده کنم.

۳- کتابدار مورد نظر شما چه تاثیری بر محله شما گذاشته است؟ لطفا موارد خاص را بیان کنید.

الن کوشش فراوانی برای تماس و ایجاد ارتباط با افراد محله ما نموده است. از جمله آنها می توانم به این موارد اشاره کنم: ملاقات با گروه ها، برگزاری تورهای بازدید از کتابخانه، سخنرانی در گردهمایی های شهری، شرکت در برنامه های تلویزیونی محله، و تهیه یک خبرنامه محلی که به خانه های ما پست می شود. الن یک ستون در خبرنامه دارد که من مشتاق خواندن آن در هر شماره از خبرنامه هستم. الن ذره ای از خود را نثار ستونش می کند و بدین ترتیب شما را وا می دارد تا آن را در محله و کتابخانه منعکس کنید. این خبرنامه که توسط الن راه اندازی شد، وسیله شگفت انگیزی برای ایجاد ارتباط برای برنامه های متعدد در دست اجرای کتابخانه است. تمامی این برنامه ها در دوره فعالیت الن آغاز شده اند و همچنان ادامه دارند.

الن یک حرفه ای به تمام معنی است.

۴- فرد منتخب شما و کتابخانه او چگونه در ارتقای کیفیت زندگی شما نقش داشته اند؟

الن و کتابخانه او با گشودن چشم های من به کتابخانه و ارائه طیف وسیعی از خدمات، در بهبود زندگی من نقش داشته اند. من علاوه بر برنامه امانت بین کتابخانه ای، از کتابخانه برای دستیابی به کتابهای شنیداری و استفاده در دستگاه پخش mp3 خودم استفاده می کنم. به این ترتیب من به سادگی می توانم بسیاری از متون کلاسیک مورد علاقه ام را بخرم و هنگام رسیدگی به باغچه ام یا گرداندن سگم به آن ها گوش بدهم. من بسیاری از اینها را فرصت نداشتم بنشینم و مطالعه کنم، مثلا کتاب «سرچشمه» یا «اطلس شانه اش را بالا انداخت» اثر آین رند. امکان دریافت ادبیات به فرمت مورد نیاز، مردم را در گسترش افکارشان کمک می کند.

من از طریق برنامه های ارائه شده در کتابخانه توانستم در کلاس های مورد علاقه ام، مثل آشپزی هندی، شرکت کنم.

۵- چگونه نامزد منتخب شما کتابخانه را به مکان بهتری مبدل نموده است؟

الن محیطی دوستانه و مفید ایجاد کرده است. الن برای دستیابی به بیرون و برقراری ارتباط با مردم بسیار کوشیده است. گواه آن این است که شروزبری یکی از بیشترین ترافیک را در کتابخانه های این ایالت دارد. ما از داشتن الن خوشبختیم و من معتقدم او باید به دریافت این جایزه مفتخر شود.[۱] . باغ مشارکتی (Community garden) باغی است که با مشارکت گروهی از مردم ایجاد می شود و در آن علاوه بر درختان و گلهای گوناگون، سبزیجات و حتی صیفی جات کشت می شود. همه مشارکت کنندگان از منافع آن، شامل محصولات، ارتقاء روحیه مشارکت و همکاری، افزایش سطح سلامت، بهره مند می شوند. مالکیت این باغ ها غالباً در اختیار دولت است اما مدیریت و حق بهره برداری از آنها طی قراردادی به گروهی از متقاضیان اعطا می گردد. محصور یا باز بودن باغ منوط به تصمیم مشارکت کنندگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *