اتحاد دو دانشکده اطلاعات دانشگاه ایندیانا

هیئت امنای دانشگاه ایندیانا  تلفیق دانشکده انفورماتیک و رایانش و دانشکده علوم کتابداری و اطلاع رسانی و تأسیس دانشکده انفورماتیک و رایانش واحد را تصویب کرده است. دِبُرا شاو  رئیس دانشکده علوم کتابداری و اطلاع رسانی و بابی اِشنابِل  رئیس دانشکده انفورماتیک و رایانش اظهار داشتند این ترکیب فرصت های نو و مهمی را برای توسعه آموزش و پژوهش فراهم خواهد کرد. این تحول که توسط رئیس دانشگاه ایندیانا مایکل اِی. مَکرابی  و مدیران هر دو دانشکده هدایت می شود، مؤسسات مذکور را که در دو پردیس مستقل حضور دارند، متأثر خواهد کرد. هدف، ایجاد دانشکده ای واحد با رشد کمی و کیفی است تا بتواند تکامل شتابان حوزه های انفورماتیک، رایانش و کتابخانه ها را دنبال کند.
مَکرابی می گوید حوزه های اطلاعات و رایانش بیش از پیش مهم و به هم نزدیک تر شده اند. ترکیب این دو دانشکده باکیفیت و عالی مرتبه واحد یگانه ای را خلق خواهد کرد که می تواند با بهترین دانشکده های این حوزه در سراسر دنیا به طور مؤثرتری رقابت کند. دانشکده جدید همچنین طرح های نوینی همچون علوم شبکه ای، انفورماتیک بهداشتی و انفورماتیک اجتماعی را پیگیری می کند. مَکرابی خاطر نشان کرد که انتظار می رود نیاز به حرفه مندان آموزش دیده رایانش و انفورماتیک تداوم یابد و کتابداران و حرفه مندان اطلاع رسانی با تأیید اهمیت برخورداری از دانش فناورانه قوی به دانش آموختگانی تبدیل شوند که مهارت های پایش و نگهداری دیجیتال، علوم رایانشی و تعامل کاربران و سیستم ها را داشته باشند. دانشگاه ایندیانا با تثبیت این برنامه های آموزشی در فرهنگی تلفیق شده – که انتظار می رود تحولات شتابان در آن تبدیل به هنجار شوند – فرصتی ممتاز خواهد داشت تا در محدوده ای وسیعتر بر تلفیق حوزه های اطلاع رسانی و رایانش اثر بگذارد. باید به اِشنابِل و شاو تبریک گفت که پس از مباحثات و ملاحظات طولانی پروپوزالی بسیار خوب را تدارک دیدند و توانستند پشتیبانی مشتاقانه تعداد بیشماری از اعضای هیئت علمی را کسب کنند.
انتظار می رود دانشکده جدید با تبدل شدن به تنها دانشکده از این نوع در ایالات متحده و با احتمال بیشتر در سراسر دنیا و از طریق آموزش و پژوهش علوم کامپیوتر، امنیت مجازی، علوم شبکه ای، چشم اندازهایی را توسعه دهد که در نهایت دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کاربران فناوری اطلاعات و کتابخانه ها را منتفع سازد.
اِشنابِل و شاو توافق دارند که فرصت های نو و مهمی برای گسترش همکاری ها و تدوین و توسعه برنامه های درسی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی وجود دارد. اِشنابِل می گوید زمینه های مهم و در حال رشد بیشماری می توانند از تخصص دانشکده در حوزه های اطلاع رسانی و رایانش بهر مند شوند؛ و این، توان دانشگاه ایندیانا در اجرای دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و اجرای پژوهش در مرزهای دانش را افزایش می دهد. تا کنون، این تعاملات بر پژوهش متمرکز بوده اند. اما فرصت های مهمی برای توسعه همکاری ها به نفع تمام دانشجویان وجود دارد.
اِشنابِل و شاو باور دارند که انتظار می رود تعامل در حوزه های انفورماتیک بهداشتی، تعامل انسان-رایانه، علوم رسانه ای، علوم شبکه ای و انفورماتیک اجتماعی افزایش یابد؛ و طرح نوینی همچون برنامه های درسی جدید با تمرکز بر مؤسسه پژوهشی علوم شبکه ای و مرکز تحقیقات انفورماتیک اجتماعی اجرا شوند.
شاو می گوید ترکیب دو دانشکده به هدف گیری تحولات فناوری های اطلاعات و ارتباطات کمک می کند؛ و دانشجویان کارشناسی ارشد علوم اطلاع رسانی و کتابداری را یاری می دهد تا خود را برای مشاغلی آماده کنند که در آنها مهارت های فنی و ادراک متکامل از کاربست مؤثر فناوری به طور روزافزونی مورد نیاز است.
دانشکده علوم کتابداری و اطلاع رسانی در میان ده دانشکده برتر این رشته در امریکا قرار دارد و در آخرین رتبه بندی حائز جایگاه هفتم شده است. این دانشکده ۲۶ عضو هیئت علمی و ۴۵۵ دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد. از سوی دیگر، دانشکده انفورماتیک و رایانش که اولین دانشکده از نوع خود در امریکا بوده است، در سال ۲۰۰۰ تأسیس شد و نخستین دوره دکترای انفورماتیک را اجرا کرد. این دانشکده که ۱۱۰ عضو هیئت علمی، ۱۴۹۰ دانشجوی کارشناسی و ۸۹۲ دانشجوی تحصیلات تکیملی دارد حوزه های پژوهشی زیست فناوری، شبکه و سیستم های پیچیده، زیرساخت مجازی، داده ها و کاوش، تعامل انسان-رایانه، زبان های برنامه نویسی، امنیت و محرمانگی را در سطح بین المللی هدایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *